czwartek, 30 kwietnia 2009

Marsjański eksperyment

Kiedy człowiek stanie pierwszy raz na Czerwonej Planecie?
Plany są ambitne i nawet ramy czasowe zdeklarowane.

Europejska Agencja Kosmiczna planuje misję załogową uwieńczoną lądowaniem człowieka na Marsie ok. 2030 roku w ramach projektu Auroa. W 2009 przeprowadzone zostaną ekperymentalne symulacje 105 dniowego pobytu sześcioosobowej załogi w moskiewskim Instytucie Problemów Biomedycznych.

Przed lotem na Marsa na Ziemię mają zostać dostarczone próbki marsjańskich skał, zaś astronauci mają zostać wysłani na Księżyc.

Kolejnym krajem zainteresowanym wysłaniem marsjańskiej ekspedycji jest Rosja. W 2008 roku rozpoczął się eksperyment o nazwie MARS-500, w którym bierze udział sześciu ochotników. Pozostaną oni w zamknięciu przez ponad 500 dni, co ma na celu zbadanie wpływu długotrwałej izolacji na psychikę ludzką.

Ze względu na swą potęgę gospodarczą najpoważniejszym kandydatem do osiągnięcia na tym polu sukcesu są Stany Zjednoczone. Zgodnie z ogłoszonym w 2004 roku przez prezydenta George'a W. Busha planem eksploracji kosmosu jednym z jego celów stała się załogowa misja na Marsa.

Jednym z eksperymentów poprzedzających załogowy lot na Marsa, będzie wysłanie specjalnej kapsuły, która po wylądowaniu na Czerwonej Planecie, dokona wypuszczenia sondy opartej o balon meteorologiczny.

Okazuje się, że stare, sprawdzone metody sondowania, są najbardziej doskonałe.


Źródła:
Link 1
Link 2

Źródło zdjęcia: credit Aurora Flight Sciences